بیش از 10 سال به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. مکس بیز یک آژانس مشاوره ارزش محور است.

گالری

اطلاعات تماس

051-12345678

ایران، خراسان رضوی

maxbizz@mail.com

طرح توجیهی پرورش مرغ گوشتی

طرح توجیهی پرورش مرغ گوشتی

Rate this post

مقدمه
مرغداری صنعتی است که در اقتصاد ملی اهمیت و تاثیر زیادی دارد و نقش اساسی در تامین پروتئین حیوانی از گوشت  مرغ و تخم مرغ با ارزش غذایی بالا و قیمت های قابل قبول در مقایسه با قیمت گوشت و سایر مشتقات حیوانی ایفا می کند.
افزایش تقاضا برای محصولات مرغ و گوشت و تخم مرغ، منجر به توسعه این صنعت و علاقه به آن شده است. پرورش دام و طبور و تولید گوشت و مرغ جزء ضروری سیستم تامین مواد غذایی ما هستند.
پرورش مرغ گوشتی کسب و کاری سودمند است زیرا انسان  برای به دست آوردن پروتئین مفید برای رشدبه گوشت مرغ و تخم مرغ نیاز دارد و بنابراین کار پرورش دام و طیور , صنعتی رو به رشد است که از ضروریات غذایی جامعه است و همیشه برای آن ها متقاضی وجود دارد.
پرورش مرغ گوشتی مستلزم تجربه و آگاهی برای موفقیت در این حرفه است.

اگر شما هم قصد ورود به این کار را دارید مسلما سوالاتی در ذهن شما هست که قبل از شروع به کار بهتر از درباره آنها تحقیق کنید , مثل:

  1. نحوه ساخت مرغداری گوشتی
  2. هزینه پرورش مرغ گوشتی
  3. سود پرورش مرغ گوشتی در سال ۱۴۰۱
  4. درآمد پرورش مرغ گوشتی
  5. بهترین ابعاد سالن مرغداری گوشتی
  6. تعداد مرغ گوشتی در هر متر مربع

تعریف مرغداری

طیور یک حیوان پرورشی با جثه کوچک است که چرخه تولید سریعی دارد و توسط انسان در مکان های محدودی پرورش داده می شود تا با گوشت و تخم مرغ از آنها بهره مند شود.

اهمیت پرورش مرغ به این دلیل است که یکی از محصولات با ارزش غذایی بالا، چه در تخم مرغ و چه در گوشت است، چرا که گوشت مقدار زیادی پروتئین با درصد چربی کم را تامین می کند، در حالی که تخم مرغ منبع پروتئین و نمک است. و ویتامین ها برای صنعت خوراک طیور مناسب است .

شاید برای شما مفید باشد :   طرح توجیهی بسته بندی برنج

سرعت چرخه تولید به ویژه در جوجه های گوشتی ارزان ترین محصولات طیور در مقایسه با محصولات دامی است. همچنین هضم آن آسان است و تهیه و پرورش آن آسان است. صنعت طیور به طور کلی تعداد زیادی از افراد (دامپزشک، مهندسان کشاورزی، پرورش دهندگان، تاجران، دلالان، کارخانه های خوراک دام، شرکت های دارویی) را به کار می گیرد و برای آنها زیمنه اشتغال را فراهم می کند.

پرورش مرغ گوشتی:

برای شروع بکار پرورش مرغ گوشتی در انتخاب محل احداث مرغداری و نوع جوجه  ها باید  توجه شود، زیرا زمین قسمت اصلی پروژه پرورش است و بر این اساس، زمین باید برای پرورش مرغ ها و توسعه کار به اندازه کافی موجود و  در دسترس باشد.

از جمله مهمترین معیارهایی که باید به آن دقت شود: احداث مرغداریدر مناطق روستایی که زمین و نیروی کار ارزان تر از شهرها هستند. مناطق روستایی با سروصدا و هرج و مرج کمتر را انتخاب کنید.

انتخاب مساحت زمین متناسب با تعداد طیور و پرندگان.

انتخاب منطقه ای دور از منابع آلودگی اعم از آلودگی هوا یا محیط زیستی.

زمین های دارای مالکیت خصوصی را انتخاب کنید و از زمین های اجاره ای دوری کنید، تا  در آینده با هزینه های سنگین جابجایی یا انتقال مرغداری تهدید نشود.

 

 

انتخاب پرنده مناسب برای پرورش:

از بهترین انواع مرغ مناسب برای پرورش طیور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جوجه های گوشتی :

این نوع پرنده برای پرورش تجاری مناسب است و می توان آن را به در قالب سیستم پرورش صنعتی بزرگ پیاده کرد، زیرا مرغ گوشتی را برای تامین  غذا مصرف می کنند و از بازار فروش خوبی برخوردار است.

شاید برای شما مفید باشد :   طرح توجیهی احداث واحد پرورش گیاه دارویی بابونه

دوره کوتاه پرورش در سیستم مرغداری گوشتی یکی از نکات مثبت طرح هست .

انواع سالن پرورش مرغ :

سوله های باز

سوله هایی هستند که وابسته به همزیستی با فضای بیرون هستند و لازم است هوا گرم و پایدار باشد و بیشتر کار در آنها دستی باشد.

سوله های بسته

آنها سوله های کاملاً بسته و جدا از متغیرهای آب و هوای خارجی هستند که در آنها دما، رطوبت و روشنایی کنترل می شود و در مناطق فرار یا بومی بهتر است. در پرورش جوجه به موارد زیر توجه می شود:

فضا

تعداد جوجه های تخمگذاری شده در فضای نامناسب منجر به مرغداری ضعیف می شود و تامین فضای مناسب برای تعداد مورد نیاز ضروری است. مساحت مناسب برای ده جوجه در تابستان 2 متر و در زمستان 1 متر مربع است.

تهویه

باید حتما  به نهویه سالن توجه ، زیرا تهویه نامناسب باعث گسترش مشکلات تنفسی در طیور و افزایش بیماری ها می شود و تهویه اساس پرورش صحیح است.

تعداد مرغ گوشتی در هر متر مربع

بر اساس استاندارد ها بهتر است که بیش از 20 کیلوگرم وزن پرنده زنده در یک مترمربع نگهداری نشوند. بعنوان مثال اگر مبنای تولید شما، پرورش مرغ گوشتی تا وزن 2 کیلوگرمی میباشد، شما حداکثر 10 قطعه مرغ بالغ در هر مترمربع میتوانید پرورش دهید. اگر مبنا تولید مرغ گوشتی تا وزن 2.5 کیلوگرمی است حداکثر در هر مترمربع 8 قطعه مرغ قابل نگهداری خواهد بود.

موفقیت در پرورش مرغ

نحوه مراقبت از مرغ  ها و مراقبت از طیور مستلزم رشد و تولید مناسب با حفظ پاکیزگی، تامین آب و غذای سالم، مبارزه با انواع بیماری هایی است که جوجه ها ممکن است در معرض آن قرار گیرند، علاوه بر انجام واکسیناسیون های لازم در زمان های مناسب.

شاید برای شما مفید باشد :   طرح توجیهی تولید نان صنعتی

مزایای پرورش مرغ گوشتی :

امکان اجرای طرح پرورش مرغ در یک فضای کوچک وجود دارد و  نیازی به مناطق وسیع و بزرگ ندارد، پرورش مرغ کاری نسبتا آسان است.

هزینه های شروع کار می تواند بسیار کم باشد و برای شروع پرورش در ابتدای پروژه نیاز به یک مکان ساده برای خرید و تغذیه مرغ ها هست، بنابراین هر کسی می تواند در صورت داشتن مهارت های اولیه در پرورش ,  جوجه ها را پرورش دهد. پرنده ها. با هر نوع سرمایه‌گذاری ، می توان کار را شروع کرد و سپس گسترش داد.

با توجه به اینکه مرغ های گوشتی در مدتی کوتاه بدست می آیند بنابراین , پروژه‌های پرورش مرغ گوشتی کسب و کاری زود بازده و درآمد نسبتا خوبی هم به همراه دارد.

هزینه های نگهداری نسبتا پایین است , نیاز به مراقبت زیادی ندارند و در تأسیسات و سازه های ابتدایی زندگی می کنند، بنابراین کشاورز باید از اغراق در نگهداری مزارع خودداری کنید ولی باید تمام توجه به این باشد که مرغ ها به بیماری های جدی مبتلا نشوند.

خلاصه وضعیت سرمایه گذاری طرح پرورش مرغ گوشتی
ظرفیت تولید سالانه : 7 میلیون قطعه
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 110 نفر
مساحت زمین مورد نیاز : 10 هکتار
میزان سرمایه گذاری ثابت : 470 میلیارد تومان
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : 210 میلیارد تومان
میزان نرخ بازده داخلی در سال : 41%

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *