بیش از 10 سال به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. مکس بیز یک آژانس مشاوره ارزش محور است.

گالری

اطلاعات تماس

051-12345678

ایران، خراسان رضوی

maxbizz@mail.com

طرح توجیهی نولید شیر پاستوریزه

طرح توجیهی تولید شیر پاستوریزه

Rate this post


معرفی محصول

شیر پاستوریزه: شیری است که با یکی از روش‌هاي معمول پاستوریزاسیون تهیه شده باشد. کدآیسینک محصول طرح توجیهی:”15201111″
ماست پاستوریز:فرآوردهاي است که از انعقاد شیر پاستوریزه در اثر تخمیر بدست میآید. کدآیسینک محصول طرح توجیهی:”15201231″
خامه پاستوریزه:قسمتی از شیر است که با عمل خامه گیري ازشیر جدامی‌شود. کدآیسیک محصول طرح توجیهی:”15201120″
معرفي كاربردهاي محصول

هر سه این محصولات، جز کالاهای مصرفی هستند.
شیر: این نوشیدنی بسیار آسان استفاده می‌شود و افراد می‌توانند در وعده غذایی صبحانه و یا میان وعده‌های غذایی از آن بهره‌ببرند.
ماست: امروزه مصرف انواع مختلف ماست در جهان به دلیل خواص تغذیه اي، دارویی و حسی افزایش چشمگیري پیدا کرد‌ه‌ است. ماست منبع غنی از پروتئین، لاکتوز، املاح مانند کلسیم و فسفر و روي، ویتامین‌ها و آنزیم‌هاي هضم کننده مواد غذایی حاصل از استاترها بوده، ضمن اینکه قابلیت هضم آسانی دارد.
خامه: این محصول به‌عنوان صبحانه و هم‌چنین در انواع تهیه انواع دسر‌ها، شیرینی‌ها و نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بررسي سابقه مصرف محصول

فرآورده هاي لبنی پاستوریزه به دلیل ماهیتشان قابلیت نگهداري بلند مدت ندارند، همچنین میزان صادرات و واردات آنها نیز به همان دلیل ناچیز است. از این رو میزان مصرف معادل مقدار تولید شده در کشور است. متوسط مصرف سرانه شیر در جهان حدود 100 کیلوگرم است اما توزیع آن در بین کشورهاي مختلف، ناموزون است.

تحليل ضرورت اجراي پروژه طرح توجیهی

با توجه به نرخ رشد روز افزون جمعیت و هم چنین نبود جایگزینی برای محصولات لبنی نیاز بیشتر به محصولات لبنی احساس می‌شود. از لحاظ قانونی محدودیتی یا ممنوعیتی براي واردات محصولات لبنی وجود ندارد. اما با توجه به ماهیت محصولات به لحاظ مدت و شرایط نگهداري، میران واردات فرآورده هاي لبنی چندان قابل توجه نیست. بنابراین ضرورت اجرای پروژه طرح توجیهی قابل چشم پوشی نیست.

شاید برای شما مفید باشد :   طرح توجیهی احداث واحد پرورش گیاه دارویی بابونه

مواد اولیه، کمکی و مصرفی
شیر ماده اولیه اصلی پروژه طرح توجیهی می‌باشد. که میزان مصرف این ماده حدود 12000 تن تخمین زده می‌شود. مواد اولیه دیگری که در پرژه‌ی طرح توجیهی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارت اند از استارتر، شیر خشک و آب آشامیدنی که مصرف هر کدام به ترتیب 360، 120 و 240 تن در سال می‌باشد.
بازار هدف طرح توجیهی
بازار هدف این طرح توجهی بازار داخلی می‌باشد. گرچه از لحاظ قانونی ممنوعیتی براي صادرات فرآورده هاي لبنی وجود ندارد اما بطور کلی صادرات فرآورده هاي لبنی به دلیل شرایط نگهداري چندان اقتصادي نیست.
دانش فني پروژه طرح توجیهی
روش تولید فرآورده هاي لبنی دانش فنی پیچیده اي ندارد و ماشین آلات و تجهیزات تولید نیز در داخل کشور تولید می‌شود.  تنها در بخش تامین بخشی از مواد مورد نیاز در فرآیند مانند استارترها یا استبیلایزرها نیاز به تامین از منابع خارجی است.  البته طی سالهاي اخیر با پیشرفتهاي حاصل شده در علم بیوتکنولوژي در کشور تولید اینگونه فرآورده ها در کشور آغاز شده‌است.

روش تولید : ابتداي فرآیند تولید فرآورده هاي لبنی در هر کارخانه مرحله دریافت شیر است. پس از دریافت، اولین کاري که بر روي شیر صورت می گیرد، صاف کردن می باشد. مرحله بعد جداسازي چربی از شیر است که به دو روش خود به خودي( تحت تاثیر نیروي جاذبه زمین) و استفاده از سانتریفیوژ(تحت تاثیر نیروي گریز از مرکز) صورت می گیرد. مرحله بعد پاستوریزاسیون است. برطبق تعریف، منظور از پاستوریزاسیون شیر این است که با استفاده صحیح از اثر گرما تقریباً تمامی میکروب هاي غیر بیماریزا و تمامی میکروب هاي بیماریزاي شیر را از بین برده شود. شیر پاستوریزه باید بلافاصله بسته بندي شود. براي بسته بندي از ظروف شیشه اي، مقوایی یا پلاستیکی استفاده می شود. بسته بندي باید سریعاً و با دقت انجام گیرد تا از آلودگی مجدد شیر جلوگیري شود. در تمامی مراحل پس از تولید باید از عامل سرما جهت جلوگیري از تکثیر و فعالیت میکروب ها استفاده نمود. توزیع شیر نیز باید در شرایط بهداشتی و در اسرع وقت صورت پذیرد.

شاید برای شما مفید باشد :   طرح توجیهی تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

محل‌های پیشنهادی اجرای طرح
طبق بررس های کارشناسان طرح توجیهی، محل اجرای طرح توجیهی به ترتيب : استانهای تهران ، اصفهان، مارندران، خراسان رضوي، آذربايجان شرقي، فارس و آذربايجان غربي می‌باشد.
نتیجه گیری طرح توجیهی و پیشنهاد
با عنایت به اهمیت گروه شیر و فرآورده‌ها‌ی لبنی در سبدغذایی و تاثیر آن بر سلامت جامعه و توجه به میزان سرانه مصرف پایین محصولات‌لبنی درکشور و بررسی روند تولید، مصرف و عرضه و تقاضاي‌فرآورده‌هاي لبنی و بررسی فنی و اقتصادي ایجاد یک واحد تولید فرآورده‌هاي لبنی، نشان میدهد که این طرح در ردیف طر‌ح هاي توجیه‌پذیر قرار می‌گیرد.

خلاصه وضعیت سرمایه گذاری طرح تولید شیر
ظرفیت تولید سالانه : 250 تن
مساخت زمین مورد نیاز : 1200 متر مربع
مساحت زیر بنا ساختمان ها : 500 متر مربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 12 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 5.5 میلیارد تومان
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : 1.2 میلیارد تومان
میزان نرخ بازده داخلی : 39%

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *