بیش از 10 سال به شرکت ها کمک می کنیم تا به اهداف مالی و تجاری خود برسند. مکس بیز یک آژانس مشاوره ارزش محور است.

گالری

اطلاعات تماس

051-12345678

ایران، خراسان رضوی

maxbizz@mail.com

طرح توجیهی تولید روسری

طرح توجیهی تولید روسری

Rate this post

مقدمه
تولید روسری در ایران به عنوان بزرگترین مصرف کننده روسری در دنیا، توجیه اقتصادی قابل قبولی دارد . روسری یا پارچه پوشش سر یا شال در کشور ایران به دو صورت پارچه سه گوش و چهارگوش در ابعاد و طرحهای گوناگونی بافته می شود. تولید روسری در کشور به صورت صنایع دستی و ماشینی اشتغال زایی زیادی ایجاد کرده است و با توجه به الزام پوشش سر در کشور ایران برای بانوان و وجود بیش از 30 میلیون بانوی ملزم به پوشش روسری با تنوع تولید در اقلیم های متفاوت و سلیقه های متفاوت روبه رو هستیم.

روش­های تولید روسری

همان طور که در قسمت اول طرح توجیهی تولید روسری اشاره شد، الزام و میزان تقاضای بالای روسری یا شال به انضمام سلایق مختلف در کشور روش
های تولید را دستخوش تنوع بالایی قرار داده است. سه روش کلی در تولید روسری وجود دارند که عبارتند از:

روش سنتی یا دستباف روسری:

در شمال و شمال شرق کشور روسری یا شالهای بافتنی به عنوان صنایع دستی بسیار دیده می شود، روسری های بافتنی با منگوله هایی زیبا. در گلستان روسری های ترکمن با ریش های بلند و طرح های گلدار بافت دست بانوان هنرمند ترکمنمان هستند. روسری های اقوام لر و کرد ایرانی به ترتیب با عنوان لچک و گلونی روسریهای خاص و زیبای صنایع دستی ایرانی و همچنین روسری­های تعکو سوزندوزی شده جنوبیان و بلوچیان هنر شالدوزی ایرانی را به رخ تمام جهانیان می کشد. سوزندوزی روی روسری، مخمل بافی، گلدوزی و دیگر روشهای سنتی بافت روی پارچه روی روسری در تمامی استانهای کشور سلیقه ای بوده و شرکت­های دانش بنیان نیز برای حفظ و ارتقا اصالت روسری در کشور دست به کار شده اند.

شاید برای شما مفید باشد :   طرح توجیهی تولید ترشی خانگی

 

روش چاپ دیجیتال و ماشینی روسری:

در این روش تولید روسری، پارچه های خام سفید و مشکی رنگ به صورت رولی و قطعه ای چاپ خورده و پس از برش و تکمیل، بسته بندی شده و روانه بازار می گردد. امروزه به دلیل افزایش کیفیت و قدرت ماشین آلات چاپ پارچه، بیشترین تولید روسری به این روش مربوط می شود. قیمت پایین و طرحهای بروز مهمترین عامل برتری تولید این روش تولید روسری است.

 

روش بافت ماشینی روسری:

تنها تفاوت بافت ماشینی روسری با روش چاپ در وجود طرح در پارچه خام بافته شده است. در این روش روسری با دستگاه های ژاکارد بافته شده و به رنگرزی پارچه رفته، سپس برش و بسته بندی می شود. کیفیت پارچه بافته شده به کیفیت نخ بافت بستگی داشته و معمولا نخ­های فلامنت، اسپاندکس، پنبه، ویسکوز ، پلی استر و ساتن برای تولید روسری مورد استفاده قرار می گیرد.

بافندگان تهرانی مزدی حدودا 5/5 تا 6 هزارتومانی به ازای هر متر طول در سال 1400 برای روسری و بافندگان دیگر استانها حدودا 5 هزار تومان می گیرند. عرض دستگاه های بافت حدودا دو متر بوده لذا هر روسری حدودا 3 هزارتومان مزد بافت دارد. تامین نخ بافندگان روسری مهمترین چالش تولید روسری بوده که نیاز به سرمایه ای حداقل 60 میلیونی دارد، سرمایه ای در گردش که همواره باید در پشت دستگاه های نخ خوابیده باشد.

چه میزان سرمایه برای تولید شال و روسری نیاز است ؟

تولید شال و روسری از آن دسته کسب و کارها است که برای شروع به سرمایه خیلی زیادی نیاز ندارد. بهتر است بدانید، تولید شال و روسری به سه روش قابل انجام است: روش سنتی (دستباف)، روش چاپ دیجیتال و روش بافت ماشینی.

شاید برای شما مفید باشد :   طرح توجیهی احداث واحد بازیافت لاستیک

بنابراین برای شروع شما نیاز به دستگاه چاپ پارچه و دستگاه بافت ماشینی دارید. عمده سرمایه اولیه برای خرید این دستگاه ها صرف خواهد شد. سرمایه در گردش نیز برای تامین مداوم پارچه حدود 60 میلیون تومان در سال برآورد شده است.

سرمایه اولیه مورد نیاز این کسب و کار با توجه به ظرفیت طرح و حجم تولید توسط کارشناسان ما در طرح توجیهی تولید شال و روسری محاسبه شده و برای شما شفاف سازی می شود.

هزینه های پیش روی شما در تولید شال و روسری

راه اندازی هر کسب و کاری هزینه های متفاوتی را می طلبد. هزینه کارگاه در راس هزینه ها بوده و هزینه های دستمزد کارکنان نیز باید مد نظر قرار داده شوند. علاوه بر هزینه های اصلی که معمولا در شروع این کار تولیدی مشخص هستند، لیست بلند بالایی از سایر هزینه ها وجود دارند که باید برای تامین منابع مالی و پرداخت آنها هدف گذاری کرد.

برآورد هزینه ها به صاحبان کسب و کار اجازه می دهد که رویکردهای درستی را در این زمینه اتخاذ نمایند.

یکی از بهترین راهکارها برای برآورد هزینه ها در این کسب و کار، استفاده از طرح توجیهی تولید شال و روسری است. در این طرح توجیهی هزینه های ریز و درشت لیست شده و به صورت مو به مو با ارقام به روز مشخص می شوند.

میزان سود کسب و کار تولید شال و روسری چقدر است؟

سود تولید شال و روسری بسته به تعداد دستگاه های دوخت و دستگاه های بافت و چاپ پارچه و به تعداد پرسنل فعال در زمینه تولید بستگی دارد. اما باید گفت، خیالتان از بابت سود راحت باشد زیرا این کسب و کار به دلیل لزوم بانوان ایرانی به خرید شال و روسری پر سود است.

شاید برای شما مفید باشد :   طرح توجیهی احداث کارخانه کیک و کلوچه

شما می توانید، با شناسایی بازارهای هدف، بالا بردن کیفیت پارچه و کیفیت چاپ و همچنین استفاده حداکثری از امکانات کارگاه، سود خود را افزایش دهید.

در طرح توجیهی تولید شال و روسری نرخ بازده داخلی بین 15 تا 30 درصد برآورد شده است. شما می توانید، برای پیش بینی دقیق سود کسب و کار تولید شال و روسری، طرح توجیهی را در مجموعه طرح فنی سفارش داده و از مشاوره متخصصین توانمند ما بهره مند شوید.

تجهیزات مورد نیاز برای شروع کار

 

تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز برای کسب و کار در طرح توجیهی تولید شال و روسری به صورت کامل مشخص شده اند. مواد اولیه برای تولید شال و روسری پارچه های نخی، ژاکارد، ابریشم، ساتن و حریر می باشند.

سپس فرایند چاپ بر روی پارچه انجام شده و بسیاری از آنها با دستگاه های دوخت و یا با دست دور دوزی می شوند. در روش بافت ماشینی نیز مواد اولیه نخ های فلامنت، پنبه، ویسکوز، پلی استر، ساتن و غیره هستند. برخی از دستگاه های مورد نیاز برای ایجاد شال و روسری عبارتند از:

ماشین چاپ روی پارچه یا سابلیمیشن

دستگاه بافت ماشینی یا ژاکارد

دستگاه دوخت

 

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *